مریجی
1397/5/14 يكشنبه رییس دانشگاه باقرالعلوم(ع) مطرح کرد تشریح مراحل سه‌گانه طرح نخبگان علوم انسانی رییس دانشگاه باقرالعلوم(ع) با اشاره به میزان استقبال دانشجویان از طرح نخبگان علوم انسانی به تشریح مراحل سه‌گانه آن پرداخت.
به گزارش روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین شمس‌الله مریجی در گفت‌وگویی با اشاره به برگزاری طرح نخبگان علوم انسانی، اظهار داشت: چشم‌اندازی برای این طرح تعریف کرده‌ایم که دور اول، یک نوع هسته‌ای شکل گرفته است.
وی ادامه داد: معمولا جنبه اجبار و بایسته‌های آموزشی بر تحصیل دانشجویان در دانشگاه‌ها حاکم است، بر‌خلاف طرح ملی گفتمان نخبگان علوم انسانی که دانشجویان به صورت آزادانه به مباحث توجه و دقت می‌کنند، بنابراین قدم اول شکل گرفتن این هسته است.
رییس دانشگاه باقرالعلوم(ع) اضافه کرد: بعد از بخش آموزشی‌‌، جنبه پژوهشی پیدا کردن مسأله مدنظر است که خود فرد روی مطالب آموخته‌ شده و بسته‌های آموزشی که به صورت غیراجباری به او داده شده است، شروع به تحلیل، پژوهش و بررسی می‌کند که بعد از اتمام 5 سال نخست، وارد کارشناسی ارشد شده و رساله خود را می‌گیرد.
وی با اشاره به مرحله سوم طرح ملی «گفتمان نخبگان علوم انسانی» بیان کرد: این مرحله جریان سازی است که نیاز به حضور در مکانی خاص یا یک هدایت برنامه‌ریزی شده ندارد، بلکه خود فرد به دلیل نخبه بودن می‌تواند منشأ اثر باشد.
حجت الاسلام والمسلمین مریجی ادامه داد: نخبگان به دلیل توانایی‌های خود قادر به ایجاد جریانی خاص در جامعه علمی و عملی هستند و این هدف نهایی برای این طرح است.
وی با بیان این‌که اگر جامعه نخبگان از اساتیدی با نظرات و سلایق علمی مختلف استفاده نکنند، در حقیقت محدود و محروم از نظریات علمی متفاوت شده‌اند، گفت: این درحالی است که در جامعه علمی این حقیقت وجود دارد.
رییس دانشگاه باقرالعلوم(ع) با اشاره به حضور اساتیدی با نظریات و سلایق مختلف در طرح ملی «گفتمان نخبگان علوم انسانی» بیان کرد: اگر جامعه نخبگان در ابتدای کار با سلایق مختلف رو به رو نشود، در میانه مسیر یا انتهای آن با چالش‌های مختلف و ناشناخته‌ای برخورد می‌کند، البته جنبه‌های مختلف با گرایش‌های متعددی در این طرح حضور پیدا می‌کنند که هماوردی بین آنها شکل می‌گیرد که در نتیجه این دانشجو می‌تواند با ارزیابی و داوری آن نظریات، نظر صحیح را تشخیص دهد، البته برنامه‌ریزی‌های خاصی برای جلوگیری از بروز خطرات موجود در این مسیر انجام شده است.
وی ادامه داد: در این طرح یک مواجهه عمومی وجود دارد که اساتید نظریات خود را ارائه می‌دهند و در سطح بعدی، اساتیدی پیش‌بینی شده‌اند که این سؤالات مطرح شده را پاسخ دهند، یعنی دانشجویان را سرگردان رها نمی‌کنند، همچنین در طول سال ارتباط دانشجویان و اساتید برقرار است.
حجت الاسلام والمسلمین مریجی درباره نحوه ارتباط گیری دانشجویان و اساتید بیان کرد: ارتباط‌ ها به صورت هفتگی است و پایان هر هفته به صورت جلسات حضوری و بعد از آن به صورت الکترونیکی این ارتباط ادامه پیدا کرده و گفت و شنود دو طرفه صورت می‌گیرد.
وی در ادامه به میزان استقبال دانشجویان از این طرح اشاره کرد و گفت: بسیاری از دانشجویانی که پا در این عرصه می‌گذارند، با توصیه اساتید دانشگاهی خود این طرح را انتخاب کرده‌اند. در یک زمان کوتاه، بخشی از این مباحث را در فضای مجازی قرار داده‌ایم که تقریبا در دو روز 200 هزار مراجعه به این مطالب شده و 50 هزار دانلود صورت گرفته است و این نشان‌دهنده نیاز جامعه و موفقیت این طرح است که توانسته خود را به‌روز کند.
رییس دانشگاه باقرالعلوم(ع) مطرح کرد: افراد در دانشگاه‌ها با شناخت و اشتیاق بیشتر به این طرح ورود می‌کنند و این امر موجب برگزار شدن این طرح به‌صورت قوی‌تر شده است، از این‌رو برای یافتن اساتیدی قوی‌تر با مشکلات بیشتری روبرو شده‌ایم.
وی با بیان این‌که در سال جاری تعدادی از نخبگان با رتبه‌های تک رقمی و درصد بالایی نیز با رتبه‌های دو رقمی در این طرح حضور یافته‌اند، گفت: این درحالی است که در سال‌های ابتدایی این‌گونه نبوده و این نشان از موفقیت روز افزون این طرح دارد. 
حجت الاسلام والمسلمین مریجی در پایان با اشاره به نحوه شرکت نخبگان کشور در طرح «گفتمان نخبگان علوم انسانی» خاطرنشان کرد: فراخوان اولیه‌ای برای رتبه‌های یک تا 3 هزار کشور با همکاری سازمان سنجش داده می‌شود، هزار نفر ثبت‌نام کردند که بعد از انجام مصاحبه‌هایی از این هزار نفر، 135 نفر انتخاب شده‌اند.
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
آخرین اخبار دفتر تبلیغات اسلامی

دفتر تبلیغات اسلامی میدان‌دار برآورده کردن نیازهای نظام اسلامی
نائب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: دفتر تبلیغات اسلامی به عنوان نهادی حوزوی از دیرزمان همیشه مرکز اجتماع، حضور و تبادل فکر و اندیشه بوده و می تواند میدان دار برآورده کردن نیازهای نظام اسلامی باشد.

نظریه «تزاحم واجبات شرطی در قانون گذاری» مورد نقد و بررسی قرار گرفت
پیش اجلاسیه کرسی نظریه پردازی نظریه «تزاحم واجبات شرطی در قانون گذاری» به همت پژوهشکده فقه و حقوق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد.

نشست «راهبرد ساختار ارتقای کارآمدی نظام و دولت جمهوری اسلامی ایران» برگزار شد
نشست «راهبرد ساختار ارتقای کارآمدی نظام و دولت جمهوری اسلامی ایران» به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد.

مراسم گرامیداشت هفته بسیج در دانشگاه باقرالعلوم(ع) برگزار شد
فرمانده مدافع حرم در سوریه با بیان این که جامعه بدون روحانی، جامعه‌ای یتیم است، گفت: حوزه‌های علمیه‌اند که بسیج و رزمندگان جبهه مقاومت را پرورش می‌دهند.

40 کرسی آزاد اندیشی در 40 سالگی انقلاب برگزار خواهد شد
با توجه به این که یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی که ترویج نقادی و گفتمان آزاد می باشد، 40 کرسی آزاد اندیشی و نظریه پردازی در 40 سالگی انقلاب توسط دبیرخانه کرسی های آزاداندیشی حوزه علمیه اصفهان برگزار می شود.

نشست علمی «بررسی مبانی تربیتی علامه طباطبایی و آیت الله سعادت پرور» برگزار شد
استاد تفسیر قرآن با بیان این که علمای متقدم اخلاق را نردبان رسیدن به توحید و ولایت قرار می دادند، گفت: اعتقاد به توحید، محوری ترین عنصر تعالیم اسلام است و تنها با نردبان اخلاق می توان به باور توحیدی دست یافت.

کارگاه «قرآن و سینما» برگزار می‌شود
کارگاه «قرآن و سینما» ویژه طلاب خواهر ایرانی و غیر ایرانی برگزار می‌شود.

شماره 21 فصلنامه «اسلام و مطالعات اجتماعی» منتشر شد
بیست و یکمین شماره فصلنامه علمی - پژوهشی «اسلام و مطالعات اجتماعی» به همت اداره نشریات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد.

مجوز انتشار فصلنامه «مطالعات علوم قرآن» دریافت شد
رئیس پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: با تصویب هیأت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مجوز انتشار فصلنامه «مطالعات علوم قرآن» دریافت شد.

دشمن در حال پیاده سازی سناریویی با هدف فروپاشی ایران و تمدن اسلامی است
نشست فرهنگی با محوریت هفته‌ وحدت با حضور بانوی تازه مسلمان آرژانتینی به همت مؤسسه آموزش عالی حوزوی معصومیه برگزار شد.

گزارش تصویری
Guest (PortalGuest)

پورتال اطلاع رسانی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم
مجری سایت : شرکت سیگما