ثنایی
1396/5/15 يكشنبه مدیرکل حوزه ریاست دفتر تبلیغات اسلامی خبر داد: تربیت متخصصان دغدغه‌مند در طرح گفتمان نخبگان علوم انسانی مدیرکل حوزه ریاست دفتر تبلیغات اسلامی تربیت متخصصان دغدغه‌مند در عرصه بومی‌سازی علوم انسانی را هدف اصلی طرح ملی گفتمان نخبگان علوم انسانی عنوان کرد.
به گزارش روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر علی اصغر ثنایی در گفتگو با خبرنگار ما با تشریح فرایند برگزاری سومین دوره طرح ملی گفتمان نخبگان علوم انسانی، ابراز امیدواری کرد که خروجی‌های این طرح بخشی از دغدغه‌های مقام معظم رهبری(مدظله العالی) را در زمینه علوم انسانی برطرف کند.
وی افزود: اگر به بحث علوم انسانی نپردازیم و در این عرصه نتوانیم نیروهای متعهدی را پرورش دهیم، تمام اقداماتی که انجام می‌دهیم یک اقدام رونمایی است و به شکل زیربنایی در آینده با مشکل مواجه خواهیم شد.
مدیرکل حوزه ریاست دفتر تبلیغات اسلامی گفت: با توجه به ظرفیت داخلی دفتر و پتانسیلی که وجود دارد و بیانیه مأموریت، که وظایفی را به عهده دفتر گذاشته است؛ به نظر می‌رسد بتوانیم مشکل علوم انسانی را در بخش هایی حل کنیم.
وی تصریح کرد: امروز پس از گذشت سه سال از طرح و با جذب 150 نیرو در یکسال، در صورتی که حداقل 40 نفر تا پنج سال با طرح بمانند می‌توانیم ادعا کنیم متخصصانی را که دغدغه بومی‌سازی علوم انسانی در کشور را دارند تحویل جامعه اسلامی خواهیم داد تا این خلأ برطرف شود.
وی با بیان این‌که طرح ملی نخبگان علوم انسانی در شورای راهبری قطب بنیادهای نظری و نظام متقن علوم انسانی و اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی کلید خورده است، هدف از راه‌اندازی قطب‌های علمی فرهنگی این نهاد حوزوی را مسئله‌محور شدن فعالیت‌های علمی آن عنوان کرد. 
مدیرکل حوزه ریاست دفتر تبلیغات اسلامی افزود: دانشجویان نخبه با هماهنگی سازمان سنجش کشور و براساس رتبه‌های برتر کنکور و تمایل افراد در ورود به این عرصه برای انجام مصاحبه علمی، دعوت و براساس هماهنگی بیشتر آنان از لحاظ فکری و روحی با مباحث مرتبط به علوم انسانی انتخاب می‌شوند.
وی این تصور را که اردوی آموزشی گفتمان طرح ملی نخبگان تنها در تابستان برگزار می‌شود، خلاف واقعیت خواند و گفت: از ابتدای مهرماه تا پایان سال تحصیلی، هر دو هفته یکبار برای افراد دعوت شده به این گفتمان، کلاس‌های تخصصی و متمرکز در تهران برگزار می‌شود.
حجت‌الاسلام ثنایی اظهار داشت: دانشجویان مستقر در شهرهای بزرگ می‌توانند از طریق فضای مجازی به صورت مستقیم در این کلاس‌های آموزشی شرکت و طرح بحث کرده و از طریق یک سری مسؤولان گروه‌ها کلیه تکالیفی را که به این دوستان واگذار می‌شود انجام دهند.
وی ادامه داد: دستاورد این کلاس‌های آموزشی در اردوی پانزده روزه وسف مورد بررسی مجدد قرار می‌گیرد که با توجه به فضا، امکانات، فشردگی و به لحاظ قابل دسترس بودن دانش‌آموزان برای تحقق افراد یک برنامه‌ریزی منظم و منسجم صورت گیرد.
مدیرکل حوزه ریاست دفتر تبلیغات اسلامی با اشاره به مشکلات اجرایی و هماهنگی‌های برگزاری این طرح، گفت: در کنار مباحث علمی همواره از مسائل رفاهی، تغذیه، پزشکی، فرهنگی و ورزشی دانشجویان غافل نشده‌ایم، تا اهداف از پیش تعیین شده به خوبی پیگیری و نتایج مدنظر به ثمر برسد.
وی ایجاد یک فضای آرام برای برگزاری طرح گفتمان نخبگان را از نقاط مثبت این دوره‌های آموزشی برشمرد و ابراز امیدواری کرد که خروجی‌های این طرح بخشی از دغدغه‌های حضرت آقا در زمینه علوم انسانی را برطرف کند.
لازم به ذکر است، سومین دوره طرح گفتمان نخبگان علوم انسانی از سیزدهم مردادماه 96 بمدت 15 روز در دهکده تحقیقاتی وسف دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار خواهد شد.
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
آخرین اخبار دفتر تبلیغات اسلامی

خدمات علما برای جامعه تبیین شود/ دنیای امروز به فقهای عالم و آگاه نیاز دارد
‌آیت الله نوری همدانی با تأکید بر این که خدمات علما در عرصه های گوناگون باید برای جامعه تبیین شود، دنیای امروز را نیازمند فقهای عالم و ‌آگاه دانست.

دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم جان باختن شهادت‌گونه سرنشینان نفتکش ایرانی را تسلیت گفت
دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با صدور پیامی جان باختن شهادت گونه سرنشینان نفتکش ایرانی را تسلیت گفت.

فعالیت های دفتر تبلیغات اسلامی از برکات انقلاب اسلامی و حوزه ها است
آیت الله جوادی آملی بر تولید علم تأکید کرد و آن را پویا کننده حوزه دانست. 

تولید دو مستند و یک انیمیشن سه بعدی با موضوع شهدای روحانی توسط دفتر تبلیغات اسلامی
مستند و انیمیشن سه بعدی در خصوص شهید حجت الاسلام و المسلمین سید محسن روحانی و مستند زندگی شهید حجت الاسلام و المسلمین سید مجتبی صالحی خوانساری از سوی روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی، ویژه ستاد کنگره یک هزار شهید روحانی استان قم تولید شد.

علامه کاشف الغطا قدم های زیادی برای حوزه و مذهب و مکتب برداشت
رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و مسؤولان تهیه موسوعه علامه محمدحسین کاشف الغطا با حجت الاسلام والمسلمین شهرستانی دیدار کردند. 

گزارش گروه های تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی از دستاودهای خود در حوزه بین الملل
در همایش حوزه بین الملل، حوزه تمدن ساز، گروه های تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حضور فعال داشتند.

کارگاه فلسفه هنر برگزار شد
کارگاه «فلسفه هنر» به همت مرکز فرهنگی و هنری دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزارشد.

مرکز ملّی پاسخگویی به سؤالات دینی بزرگ‌ترین مرکز پاسخگویی در جهان شیعه 
مرکز ملّی پاسخگویی به سوالات دینی بزرگ‌ترین مرکز پاسخگویی در جهان شیعه به شمار می‌رود، این مرکز در شهر مقدس قم با ۴۰۰ نفر پاسخگو قرار دارد و از بین شهرها فقط اصفهان و مشهد دارای نمایندگی هستند.

محورها و شرایط شرکت در طرح مجازی ایرانِ جوان اعلام شد
طرح مجازی ایرانِ جوان در سه بخش برگزار می شود.

شعر هنر سنتی روحانیت و حوزه است
مسؤولان جشنواره شعر طلاب(اشراق) مرکز فرهنگی هنری دفتر تبلیغات اسلامی با نوه امام راحل در قم دیدار کردند. 

گزارش تصویری
Guest (PortalGuest)

پورتال اطلاع رسانی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم
مجری سایت : شرکت سیگما