چهارشنبه 22 مرداد 1399   16:57:45
(جهش تولید)

print

در گفت و گویی تبیین شد:

برپایی ۷۲۰ جلسه دفاعیه و تألیف ۵۰ مقاله در مؤسسه معصومیه دفتر تبلیغات اسلامی

  • خلاصه :معاون پژوهش مؤسسه آموزش عالی حوزوی معصومیه(خواهران) وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی ضمن اشاره به فعالیت‌های این معاونت، گفت: تا سال گذشته ۷۲۰ جلسه دفاعیه در سطح دو تشکیل شد و ۵۰ مقاله از سوی طلاب در همین سطح نگارش و ارزیابی گردید.
به گزارش پایگاه خبری دفتر تبلیغات اسلامی ( تبلیغ نیوز )، خانم خاضعی‌نیا در گفت‌وگویی اظهار داشت: فعالیت‌های معاونت پژوهش مؤسسه در زمینه‌های مختلف، از جمله فعالیت مهارت‌افزایی پژوهشی انجام می‌شود و طلاب شاغل به تحصیل، به پژوهش می‌پردازند؛ برگزاری کارگاه‌های مهارت‌افزایی، یکی از اقداماتی است که انجام می‌شود و شاید تاکنون بیش از 20 کارگاه برگزار شده باشد و تعداد زیادی از طلاب در این کارگاه‌ها شرکت کرده و مهارت لازم را برای نوشتن رساله‌ها و مقالات پژوهشی فراگرفته‌اند.
وی گفت: از دیگر فعالیت‌های معاونت پژوهشی مؤسسه آموزش عالی حوزوی معصومیه می‌توان به برگزاری نشست‌های پژوهشی و برپایی کرسی‌های آزاداندیشی اشاره کرد که به صورت مستمر در این مجموعه آموزشی برای طلاب در حال برگزاری است؛ البته نشست‌های علمی برای طلاب سطوح دو، سه و چهار برگزار می‌شود اما کرسی‌های آزاداندیشی مختص سطوح سه و چهار است.
معاون پژوهش مؤسسه آموزش عالی حوزوی معصومیه با اشاره به تألیف پایان‌نامه از سوی خواهران طلبه شاغل به تحصیل در این مؤسسه تصریح کرد: امور پایان‌نامه در دو مرحله انجام می‌شود، مرحله اول انتخاب موضوع و تهیه طرح پایان‌نامه است که در کارگروه‌های تخصصی مؤسسه مورد بررسی قرار می‌گیرد و تاکنون هفت کارگروه در رشته‌های مختلف در این زمینه تشکیل شده است؛ کارگروه‌ها در رشته‌های فقه و اصول، فلسفه اسلامی، کلام اسلامی، تاریخ اسلام، تفسیر و علوم قرآن، مطالعات اسلامی زنان، اخلاق و تربیت اسلامی تشکیل می‌شود و جلسات متعددی برای بررسی موضوعات پایان‌نامه‌ها و طرح‌های طلاب مد نظر است که تاکنون 226 جلسه تشکیل شده و در هر جلسه به صورت متوسط سه طرح بررسی می‌شود.
وی با اشاره به جلسات دفاعیه برای تحقیقات پایانی رساله‌های سطح چهار و پایان‌نامه‌ها، افزود: تا سال گذشته 720 جلسه دفاعیه در سطح دو تشکیل شده است؛ از آنجایی که سیاست مرکز مدیریت حوزه خواهران برای طلاب سطح دو در امر پژوهش تغییر کرده و تحقیق پایانی تبدیل به مقاله پایانی شده است، از سال گذشته تاکنون 50 مقاله پایانی در سطح دو نگارش و ارزیابی شده است.
خانم خاضعی‌نیا اظهار داشت: در مقطع سطح سه نیز تاکنون 240 پایان‌نامه در رشته‌های مختلف دفاع شده و در مقطع سطح چهار هم طلاب، طرح‌های تفصیلی و اجمالی خود را ارائه کرده‌اند و تاکنون 20 جلسه در کارگروه‌های تخصصی سطح 4 برای بررسی آن تشکیل شده است.
وی گفت: از مجموعه پایان‌نامه‌های تدوین شده و به مرحله دفاع رسیده در سطح سه، تعداد قابل توجهی به صورت کتاب چاپ شده است؛ برخی از این پایان‌نامه‌ها را طلاب به صورت شخصی تبدیل به کتاب کرده‌اند، اما برنامه جدید ما تبدیل پایان‌نامه‌های فاخر به کتاب است که با دقت و ریزبینی‌های خاص صورت می‌گیرد.
معاون پژوهش مؤسسه آموزش عالی حوزوی معصومیه با بیان اینکه تاکنون 5 پایان‌نامه برای تبدیل شدن به کتاب منتخب شده‌اند و دو مورد در مرحله چاپ قرار دارد، تصریح کرد: مشارکت در برنامه‌های پژوهشی خارج از مجموعه مانند شرکت در برنامه‌های پژوهشی نهادهای دیگر و مشارکت دادن طلاب در این برنامه‌ها مانند جشنواره «علامه حلی»، جشنواره «بانوی کرامت»، مسابقه رشد و دیگر فراخوان‌ها و همایش‌هایی که از سوی مراکز علمی پژوهشی اعلام می‌شود، از دیگر برنامه‌های این معاونت است.
وی با بیان اینکه مؤسسه معصومیه تاکنون در این فراخوان‌ها افتخارات خوبی به دست آورده است، افزود: از جمله این رتبه ها، رتبه برتر مقاله در همایش «بررسی دیدگاه‌های تفسیری آیت‌الله فاضل لنکرانی» است و همچنین، رتبه‌های برتر جشنواره «علامه حلی» و «بانوی کرامت» به برخی از طلاب این مؤسسه اختصاص داشت. 
خاضعی نیا اظهار داشت: حضور در نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری دفتر تبلیغات اسلامی، از دیگر فعالیت های مستمر مؤسسه آموزش عالی حوزوی معصومیه است که در سال گذشته، غرفه مؤسسه معصومیه موفق به کسب رتبه برتر شد؛ علاوه بر این، در نمایشگاه‌های کتاب و نرم‌افزارهای علوم اسلامی هم حضور داریم یا در مؤسسه چنین نمایشگاه‌هایی تشکیل می‌شود.
وی گفت: در ایامی که تمام کشور مبتلا و درگیر بیماری کرونا بود و فعالیت‌ها تعطیل یا نیمه‌تعطیل بود، تلاش کردیم تا کارگروه‌های تخصصی و جلسات دفاعیه پایان نامه ها را با رعایت موارد بهداشتی برگزار کنیم که در این راستا، 10 جلسه دفاعیه برگزار شد. 
معاون پژوهش مؤسسه آموزش عالی حوزوی معصومیه تصریح کرد: در این ایام، سعی شد فعالیت‌های پژوهشی طلاب متوقف نشود تا با آسیب علمی مواجه نشویم، همچنین، کتابخانه مؤسسه به صورت نیمه‌باز فعالیت داشت و در قالب ارسال فایل مقالات درخواستی، کتب و... در خدمت طلاب بودیم. 
وی با اشاره به برگزاری جلسات دفاعیه پایان نامه ها به صورت غیرحضوری خاطرنشان کرد: اگر وضعیت بیماری کرونا تداوم داشته باشد، جلسات دفاعیه به صورت ویدئوکنفرانس و غیرحضوری یا نیمه‌حضوری برگزار و تلاش می‌شود که زیرساخت‌های لازم فراهم و برخی جلسات غیرحضوری برگزار شود.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
آرشیو