پنجشنبه 10 مهر 1399   22:45:16
(جهش تولید)

print

مدیر گروه علوم قرآنی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی خبر داد:

کتاب «بررسی شبهه اقتباس قرآن از عهدین» در حال تألیف است

  • خلاصه :مدیر گروه علوم قرآنی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی از تألیف کتاب «بررسی شبهه اقتباس قرآن از عهدین» در پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن این پژوهشگاه خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری دفتر تبلیغات اسلامی ( تبلیغ نیوز )، حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی محمدی در گفت و گو با خبرنگار ما با اعلام این خبر اظهار داشت: پس از ظهور اسلام و نزول قرآن، دشمنان تلاش وسیعی کردند تا رابطه قرآن را با آسمان انکار کنند و پیامبر اکرم(ص) را دروغگو جلوه دهند.
وی گفت: از جمله شبهات برای رسیدن به این هدف، شبهه اقتباس قرآن از منابع وحیانی پیشین، به خصوص عهدین است که بسیاری از مستشرقان و اصحاب کنیسه و کلیسا نیز آن را در قرون اخیر دنبال کرده اند.
مدیر گروه علوم قرآنی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تصریح کرد: برابر بررسی ها، پاسخ های داده شده، افزون بر نقصان، همه جانبه و کافی تشخیص داده نشد، از این رو بازخوانی شبهه و ابعاد آن و ارائه پاسخ های مناسب تر در دستور کار قرار گرفت.
وی افزود: هدف از این پژوهش، دفاع از قرآن و پاک کردن غبارهای فتنه و شبهات از چهره «نور مبین» است تا مردم در اعتقاد به آن دچار تزلزل نشوند.
حجت الاسلام والمسلمین محمدی با بیان این که این پژوهش به روش توصیفی - تحلیلی و انتقادی انجام شده و منابع آن کتابخانه ای است، اظهار داشت: منابع مستشرقان و نیز کتاب ها و مقالات ناظر بر آثار آنان مطالعه و پاسخ های مناسب ارائه شده است.
وی با بیان این که پژوهش حاضر شبهات مدعیان برگرفتگی قرآن از تورات و انجیل را بررسی و پاسخ داده است، گفت: پژوهش پس از مفهوم شناسی، سیر تاریخی ادعای اقتباس قرآن از عهدین را از عصر نزول تا جنگ های صلیبی و عصر حاضر را بیان کرده و نشان داده که دشمنان برای مبارزه با قرآن، با ترجمه قرآن، تحقیق در زمینه اختلاف قرائات و... آغاز کرده اند.
مدیر گروه علوم قرآنی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با اشاره به این که در این اثر، انواع مواجهه خاورشناسان با قرآن مورد بررسی قرار گرفته است، تصریح کرد: در این کتاب تلاش شده تا مشکلات اساسی مدعیان اقتباس، مانند مسئله اختلافات نسخه های تورات و رابطه اش با ادعای اقتباس، عدم دلالت تقدم عهدین و مشابهت قرآن با آن بر اقتباس، ناسازگاری اقتباس و تکفیر پیروان کتاب، سرگردانی مدعیان در مورد اوصاف و شخصیت پیامبرخاتم(ص)، و بی توجهی به ویژگی های قرآن و آورنده آن، بررسی و مشکلات مدعیان نشان داده شود.
وی به بررسی تلاش های متفاوت مستشرقان و همفکرانشان برای غیر وحیانی دادن قرآن در این اثر پرداخت و افزود: شواهد تولید قرآن از سوی محمد(ص) مانندوجود الفاظ بیگانه در قرآن؛ تدریجی بودن نزول قرآن؛ تولید مشابه قرآن؛ تعدد قرائات قرآن، بررسی و نارسایی این دلایل برای اقتباس اثبات شده است.
حجت الاسلام والمسلمین محمدی، بخش سوم این کتاب را بررسی دلایل و راه های ادعاییِ اقتباس قرآن از عهدین و بطلان ادله عنوان کرد و اظهار داشت: در این بخش، تشابه  ها و تفاوت های قرآن و عهدین در ابعاد مختلف بررسی و نشان داده شده که خصوصیات قرآن اقتباس را موهون می کند و در نهایت، هیمنه قرآن بر آسمانی کتب آسمانی پیشین و نیز اعجاز قرآن تبیین شده است. 
وی گفت: این پروژه از مصوبات قطب بنیادهای نظری و نظام متقن علوم اسلامی و انسانی قطب های فکری و فرهنگی دفتر تبلیغات اسلامی است.
مدیر گروه علوم قرآنی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی خاطرنشان کرد: این اثر تألیف فرج الله میرعرب «عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی» در حدود 220 صفحه و در 4 فصل منتشر خواهد شد.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
ravabet.omomi@dte.ir
۰۲۵-۳۱۱۵۲۷۲۷ (مدیریت پرتال)
025-371160
ایران قم میدان شهداء
خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)

پورتال اطلاع رسانی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم
مجری سایت : شرکت سیگما